Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW ORAZ NOWE ZASADY SEGREGACJI ODPADÓW KOMUNALNYCH

Wielkość tekstu:
 Na terenie całego kraju obowiązuję Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO), co oznacza że w każdej gminie mieszkańcy będą segregować odpady w jednakowy sposób (dotychczas w tym zakresie Gminy same decydowały w jaki sposób ma odbywać się segregacja).

 
 HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW KOMUNALNYCH NA 2019 R
 

ŁĘCZYCE, DĄBRÓWKA WIELKA, GODĘTOWO, WĘGORNIA, WIELISTOWO

pdfPobierz Harmonogram

BOŻEPOLE WIELKIE, BOŻEPOLE MAŁE, CHMIELENIEC

pdfPobierz Harmonogram

KACZKOWO, ŚWIETLINO, ŁĘCZYN, DĄBROWA BRZEZIŃSKA, BRZEŹNO LĘBORSKIE, CHRZANOWO, WITKÓW, PUŻYCE, KISEWO, STRZELĘCINO, ŚWICHOWO, ŚWICHÓWKO, WYSOKIE

pdfPobierz Harmonogram

DZIĘCIELEC, ROZŁAZINO, REDYSTOWO, JEŻEWO, NAWCZ, ŁÓWCZ

pdfPobierz Harmonogram

STRZEBIELINO, PARASZYNO

pdfPobierz Harmonogram

 

Główna zasada Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów (WSSO) jest jedna – należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Jakie surowce oddzielamy? Są to: tworzywa sztuczne i metale, papier, a także opakowania szklane i odpady biodegradowalne. Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia.
 
Od 01.01.2019 r. odpady komunalne będą zbierane w podziale na cztery główne frakcje + odpady zmieszane:
  • PAPIER (worek koloru niebieskiego),
  • METALE I TWORZYWA SZTUCZNE (worek koloru  żółtego),
  • SZKŁO (worek koloru zielonego),
  • BIO (worek koloru brązowego).
 
W związku ze zmianami, od stycznia 2019 roku każdy mieszkaniec Gminy Łęczyce, który segreguje odpady dostanie dwa dodatkowe worki: na papier (dotychczas był zbierany w żółtym worku z tworzywami sztucznymi i metalem) oraz na odpady biodegradowalne.
 
Rozszerzenie zakresu segregacji wiąże się również ze wzrostem wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Stawka zostanie oszacowana po rozstrzygnięciu postępowań dotyczących odbioru, transportu oraz zagospodarowania odpadów.
 
Obecnie trwają postępowania w sprawie wyłonienia wykonawcy do obioru i transportu odpadów jak również prowadzone są negocjacje w sprawie zagospodarowania odpadów z Zakładem Zagospodarowania Odpadów „Czysta Błękitna Kraina” w Czarnówku. Pierwsze postępowanie dotyczące odbioru i transportu odpadów zostało unieważnione, ponieważ najniższa złożona oferta opiewała na kwotę 1 100 000,00 zł, co zdaniem tut. Urzędu jest kwotą zbyt wysoką. W związku z tym ogłoszono kolejny przetarg.
 

SPRAWDŹ JAK SEGREGOWAĆ ODPADY KOMUNALNE OD 01 STYCZNIA 2018 R. (PRZEJDŹ NA STRONĘ )

 
 
 
 
wspolny-system
 
 
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech