Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Szlaki rowerowe

Wielkość tekstu:
W 2004 roku z inicjatywy Nadleśnictw: Strzebielino, Gdańsk i Lębork a także Gimnazjum im. A. Loreta w Łęczycach i Leśnego Schroniska "Łowców Przygód" w Porzeczu zostały wytyczone nowe szlaki rowerowe. Pierwszy łączy Lębork z Trójmiastem a drugi jest pętlą zaczynającą się i kończącą przy Gimnazjum im. Adama Loreta w Łęczycach. Są to szlaki jednokierunkowe, w większości poprowadzone gruntowymi drogami. Nie uniknęliśmy jednak dróg asfaltowych - te odcinki polecamy waszej szczególnej ostrożności.

Długość szlaku głównego wynosi ok. 75 km zaś pętli ok. 38 km. Szlak główny został zaprojektowany tak, by dojechać np. koleją do Lęborka i rowerem wrócić do Trójmiasta. Możliwe są zjazdy do Bożegopola, Strzebielina, Luzina, Wejherowa, Redy i Rumi. Jednodniowy przejazd całego szlaku to zadanie dla wyczynowców, dlatego podajemy kilka propozycji miejsc noclegowych. Odcinek pomiędzy 15 a 38 kilometrem jest dość trudny terenowo stąd nie polecamy go osobom mało wprawionym lub na spacerowe wycieczki rodzinne.

Na tym odcinku można rywalizować na 4 górskich premiach.

Za wsią Przetoczyno, przy jeziorze Krypko nasz szlak łączy się ze szakiem nr 6 Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Jego opis można znaleźć w przewodniku "Wędrówki po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym".

Dla osób posiadających rowery wyposażone w liczniki, podajemy szacunkową odległość od punktu startu.


Szanowni Państwo!

Szlaki zostały wytyczone i przygotowane z myślą o Was. Prosimy o  zglaszanie wszelkich uwag i spostrzeżeń dotyczących ich przebiegu czy oznakowania.
Życzymy bogatych wrażeń z obcowania z przyrodą i poczucia miłego zmęczenia po powrocie do domu.


OPISY SZLAKÓW

Lębork - Trójmiasto


(0 km) Startujemy spod dworca PKP w Lęborku. Kierujemy się w prawo ul. Dworcową i po ok. 300m skręcamy ponownie w prawo w ul. Krzywoustego. Mijamy tory kolejowe, sklepy i docieramy do ronda na bardzo ruchliwej trasie Gdańsk - Szczecin (0,7 km), na którym skręcamy w lewo na Gdańsk. Lewą stroną drogi (ścieżką rowerową) jedziemy ok. 600 m chodnikiem, by za torami i mostkiem skręcić w prawo w drogę obsadzoną topolami (1,3 km). Tu rozpoczyna się znakowany szlak.

Możemy odsapnąć, gdyż duży ruch samochodowy mamy na dłuższy czas za sobą. Już w lesie, przed przepustem skręcamy w lewo (2,4 km). Dalej droga prowadzi przez las. Po prawej stronie mijamy rozległą łąkę na której wczesnym rankiem lub o zmierzchu można spotkać sarny. (5,4 km) Przecinamy nieczynną już linię kolejową Lębork - Kartuzy i dojeżdżamy do osady Rybnik przy wsi Lubowidz. W centrum wsi (6,5 km) skręcamy w prawo i przez malownicze łąki dojeżdżamy do skraju lasu.

Dalej szlak biegnie na przemian przez lasy i łąki. Po prawej widoczny jest nasyp kolejowy. W tym miejscu opuszczamy gościnne lasy Nadleśnictwa Lębork i wjeżdżamy na teren Nadleśnictwa Strzebielino. Mijamy uprawę leśną, częściowo ogrodzoną siatką, a po chwili (9,2 km) możemy wypatrzyć ciekawy tunel pod nasypem kolejowym (vis a vis znaku szlaku). Warto zsiąść na chwilę z roweru i przyjrzeć się mu bliska. Dojeżdżamy do gruntowej drogi publicznej (10,2 km) i skręcamy w prawo, na pobliski już drugi przejazd kolejowy. W tym miejscu nasz szlak łączy się z drugim szlakiem - pętlą. Tuż za przejazdem odbijamy w lewo i jedziemy wzdłuż torów.

Przed nami osada Karczemki Młyn (10,6 km) a nieco wcześniej ciekawostka architektoniczna, której nie możesz przegapić! Jest to stary, kamienny most kolejowy. Schodami można wejść na górę, by zobaczyć jego ogrom a także osadę Karczemki Młyn i dalszą okolicę z góry. Po ścianach mostu prowadzi kilka wcale niełatwych dróg wspinaczkowych. Mijamy osadą z lewej strony i wśród pól otoczonych lasami jedziemy dalej. Przed przysiółkiem Karczemki (12,9 km) skręcamy w lewo. Mijamy niepozorny potok - Strugę Węgorza, wiadukt kolejowy i docieramy do drogi, na którą skręcamy w lewo (13,7 km) a po ok. 200 m w prawo w stronę dużego folwarku (dawny PGR), zwanego przez miejscową ludność Bazą. Stąd do skrzyżowania z szosą Rozłazino - Godętowo trochę wytrzęsie nas na bruku.

Przecinamy asfalt (15,1 km, uwaga na samochody!) i po ok. 0,5 km (15,5 km) skręcamy w prawo i zaraz potem ponownie w prawo pod górę w trawiastą, trudną drogę. Mijamy ogrodzoną uprawę sosnowa i na bitej drodze (16,4 km) skręcamy w lewo a po ok. 300 m w prawo w dół. Niestety, przyjemny zjazd szybko się kończy i zaczynamy długi, bo ok. 1,5 km podjazd. Na jego finiszu (18,8 km) I górska premia. W nagrodę za wysiłek czeka nas długi zjazd zakończony szlabanem (19,9 km), za którym skręcamy w lewo. Tu możliwy jest zjazd do wsi Bożepole Wlk. (ok. 2 km z górki!, PKP, PKS, sklepy)

Ci, którzy zamierzają jechać dalej muszą skręcić z żużlówki w prawo, by rozpocząć kolejny długi podjazd. Na wierzchołku (21,5 km) II górska premia i medal dla tych, którzy wjadą na rowerach na samą górę! Na wszystkich zaś czeka nagroda w postaci odpoczynku na miękkim dywanie mchu i długi zjazd. Na skraju lasu, przy szlabanie (ok. 23,7 km) szlak - pętla odbija w lewo a my skręcamy w prawo na śródleśną enklawę łąk.

Dla tych którzy na dziś mają dosyć pierwsza możliwość zakwaterowania na nocleg. Do Dworku w Paraszynie, bo o nim mowa, jest niecały kilometr. Po przejechaniu enklawy należy odbić w lewo, w stronę widocznej pradoliny Łeby. Można też zjechać do Strzebielina (ok. 4 km, PKP,PKS, sklepy - po prostu cywilizacja!). Tu można nieco ułatwić sobie odcinek do Porzecza i ominąć III górską premię. W tym celu za enklawą skręcamy w lewo, na skrzyżowaniu dróg gruntowych, przy płocie Dworku w prawo a na rozwidleniu dróg za stawami rybnymi w lewo (łącznie ok. 3,2 km).

Zachęcamy jednak do dalszej jazdy szlakiem. Za enklawą, przy skraju lasu skręcamy w prawo. Już w lesie (24,6 km) zjeżdżamy z głównej drogi i po wertepach pniemy się powoli w górę. W młodnikach świerkowych skręcamy ostro w lewo (25,9 km). Uwaga, skręt łatwy do przeoczenia! Rozpoczynamy podjazd na kolejną górską premię. Tuż za uprawą, latem pokrytą łanem kwitnących naparstnic, osiągamy III górską premię (26,3 km). 200 m dalej skręcamy w lewo i po betonowych płytach rozpoczynamy wygodny zjazd, który również kończy się szlabanem (28,5 km). Tuż za nim odbijamy w lewo a zaraz potem w prawo. Za nami znaczna część trasy a przed nami Leśne Schronisko Łowców Przygód" w Porzeczu i możliwy odpoczynek, a po wcześniejszym uzgodnieniu również nocleg (28,8 km).

Ze Schroniska kierujemy się drogą wiodącą doliną Łeby na północ, przy której natkniemy się na "schody do lasu". Są one pozostałością po dawnej szkole, która w okresie wojennym pełniła funkcję szpitala polowego. Tuż za parkingiem odbijamy w prawo, w stronę rzeki. Przekraczamy ją na jazie (30,0 km) i skręcamy w lewo. Jedziemy ścieżką tuż nad brzegiem Łeby by po ok. 500 m (30,5 km) odbić w prawo w górę. Jesteśmy w borze sosnowym (30,7 km) i jeśli udamy się wąską ścieżką będącą po naszej prawej stronie to odnajdziemy pozostałości po bunkrze Gryfa Pomorskiego.

Ale wróćmy na szlak! Docieramy do drogi gruntowej (30,8 km) i skręcamy w prawo. Wkrótce napotkamy kolejne miejsce postoju pojazdów (30,9 km). Proponujemy nieco odpocząć a następnie wyruszyć w lewo. Szlak wiedzie nas dawną granicą Polsko - Niemiecką, obecnie zwaną "Wielistowską Drogą". Po pewnym czasie zaczynamy dość długi podjazd, który u szczytu skręca w prawo i wyprowadza nas na IV górską premię (32,7 km). Zgodnie ze znakami jedziemy najbardziej wyjeżdżoną drogą do kolejnego szlabanu (33,4 km), za którym skręcamy w lewo i drogą zwaną "Na Rzepecką" zjeżdżamy w dół do tzw. "Bruku Barłomińskiego" (35,8 km). Tu skręcamy w prawo i pniemy się powoli pod górę brukiem do wsi Barłomino, przecinając najpierw drogę asfaltową Luzino - Łebno (38,5 km).

Tu możliwy jest zjazd do największej na Pomorzu wsi Luzino ( niecałe 3 km, PKP, PKS, sklepy, niewielki Ogród Dendrologiczny przy siedzibie Nadleśnictwa Strzebielino). Możliwy jest też nocleg w przydrożnym Motelu "Czardasz" - ok. 1,5 km od skrzyżowania.

Przed nami odcinek asfaltowanej drogi i bardzo malownicza okolica wsi Barłomino. We wsi znajduje się niewielki sklep (39,4 km). Możemy więc uzupełnić prowiant na dalszą drogę. Tu mamy ostatnią już możliwość zanocowania. 100 m w prawo znajduje się Zielona Szkoła Podstawowa. Nie proponuje ona specjalnych wygód ale za to niskie ceny, miłą atmosferę i spokojne otoczenie. Jedziemy jeszcze kawałek asfaltem a przy tartaku, na rozwidleniu kierujemy się w lewo. Przed nami dłuższy odcinek spokojnej jazdy wśród pól a na krótkich odcinkach również lasów.

Docieramy do wsi Milwino (42,8 km, sklepy), gdzie na szosie Wejherowo - Strzepcz skręcamy najpierw w prawo a zaraz potem w lewo w kierunku Remizy Straży Pożarnej. Przez dłuższy czas szlak prowadzi przez las a potem wjeżdżamy w sielską enklawę pól i łąk. Z pewnością waszą uwagę zwróci stare zabudowanie z kamiennymi murami (44,9 km). Nieco dalej inna ciekawostka - przydrożny krzyż ze "strażnikami" - 4 starymi lipami (46,2 km) a po drugiej stronie ruiny zabudowania. Jedziemy dalej prosto, po prawej stronie mijamy Sosnową Górę. Wyobraź sobie, że ta urocza dolina w przeszłości miała stać się wysypiskiem śmieci! Opuszczamy tereny Nadleśnictwa Strzebielino i wjeżdżamy w malownicze lasy Nadleśnictwa Gdańsk. Za gospodarstwem (47,6 km) skręcamy ostro w prawo. Ten skręt polecamy szczególnie waszej uwadze, gdyż jest bardzo łatwy do przeoczenia! Jedziemy dalej aż do skrzyżowania z drogę gruntową Dąbrówka - Przetoczyno i tu skręcamy w prawo (48,7 km). Mijamy mostek na Gościcinie i w cieniu drzew dojeżdżamy do wsi Przetoczyno (50,6 km), przez którą biegnie ruchliwa szosa Szemud - Wejherowo!!!

W tym miejscu możliwy jest zjazd do Wejherowa - ok. 11 km. Ale czy watro? Do końca szlaku pozostało już tylko nieco ponad 25 km.

Na asfalcie skręcamy w lewo i po ok. 50 m przy przydrożnym krzyżu w prawo. Mijamy sklep, w którym możemy uzupełnić zapasy na dalszą drogę. Na rozwidleniu dróg (51,0 km) kierujemy się w lewo i przez cały czas jedziemy wzdłuż linii telefonicznej. Tak docieramy do jeziora Krypko (52,5 km). Jest ono jednym z kilku jezior objętych ochroną rezerwatową. Więcej danych zamieszczono na tablicy informacyjnej. Tu szlak wytyczony przez Nadleśnictwa: Lębork, Strzebielino i Gdańsk kończy się. Do Trójmiasta doprowadzi was szlak Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Jego opis można znaleźć w przewodniku "Wędrówki po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym".

Pętla od Gimnazjum w Łęczycach


Jest to trasa w całości przebiegająca przez teren Nadleśnictwa Strzebielino i Gminy Łęczyce. Prawie 38-kilometrową wycieczkę rozpoczynamy przy Gimnazjum im. A. Loreta w Łęczycach (0 km). Jedziemy 100 m w stronę ul. Długiej i skręcamy w prawo. Po drodze mijamy Urząd Gminy, Ośrodek Zdrowia, sklepy, Komisariat Policji i stację kolejową Godętowo. Docieramy o drogi krajowej nr 6 Gdańsk - Szczecin (2,3 km).

Skrajem asfaltu jedziemy w prawo a za ostatnim zabudowaniem w lewo. Przejście przez tę bardzo ruchliwą i niebezpieczną trasę polecamy waszej szczególnej uwadze i ostrożności!!! Wjeżdżamy w aleję brzozową, która wyprowadzi nas ze zgiełku cywilizacji w ciszę lasów i pól. Piaskową drogą, może trochę uciążliwą w czasie suszy, docieramy powoli do asfaltu (4,9 km). Prowadzi on do małej ale bardzo uroczej wsi Dąbrówka Wlk. Skręcamy zatem w lewo w górę. Na skraju wsi (5,9 km) kończy się asfalt, a my skręcamy za ostatnim zabudowaniem w prawo. Po przyjemnym zjeździe docieramy do kładki na Strudze Węgorza (7,4 km). Miły chłodek zachęca do krótkiego odpoczynku. wkrótce (7,8 km) nasz szlak łączy się ze szlakiem Lębork - Trójmiasto. Tuż za przejazdem odbijamy w lewo i jedziemy wzdłuż torów.

Przed nami osada Karczemki Młyn (8,3 km) a nieco wcześniej ciekawostka architektoniczna, której nie możesz przegapić! Jest to stary, kamienny most kolejowy. Schodami można wejść na górę, by zobaczyć jego ogrom a także osadę Karczemki Młyn i dalszą okolicę z góry. Po ścianach mostu prowadzi kilka wcale niełatwych dróg wspinaczkowych. Mijamy osadę z lewej strony i wśród pól otoczonych lasami jedziemy dalej. Przed przysiółkiem Karczemki (10,6 km) skręcamy w lewo. Mijamy niepozorny potok - Strugę Węgorza, wiadukt kolejowy i docieramy do drogi, na którą skręcamy w lewo (11,4 km) a po ok. 200 m w prawo w stronę dużego folwarku (dawny PGR), zwanego przez miejscową ludność "Bazą".

Stąd do skrzyżowania z szosą Rozłazino - Godętowo trochę wytrzęsie nas na bruku. Tu możliwy jest powrót do Łęczyc przez Godętowo (ok. 5,0 km). Uwaga na samochody, szczególnie na drodze krajowej nr 6! Przecinamy asfalt (12,7 km, uwaga na samochody!) i po ok. 1 km (13,6 km) skręcamy w prawo a zaraz potem ponownie w prawo pod górę w trawiastą, trudną drogę. Mijamy ogrodzoną uprawę sosnową i na bitej drodze (14,1 km) skręcamy w lewo a po ok. 300 m w prawo w dół. Niestety, przyjemny zjazd szybko się kończy i zaczynamy długi, bo ok. 1,5 km podjazd. Na jego finiszu (15,9 km) I górska premia. W nagrodę za wysiłek czeka nas długi zjazd zakończony szlabanem (17,6 km), za którym skręcamy w lewo. Tu możliwy jest zjazd do wsi Bożepole Wlk. (ok. 2 km z górki!, PKP, PKS, sklepy).

Ci, którzy zamierzają jechać dalej muszą skręcić z żużlówki w prawo, by rozpocząć kolejny długi podjazd. Na wierzchołku (19,1 km) II górska premia i medal dla tych, którzy wjadą na rowerach na samą górę! Na wszystkich zaś czeka nagroda w postaci odpoczynku na miękkim dywanie mchu i długi zjazd. Na skraju lasu, przy szlabanie (ok. 22,2 km) szlak Lębork - Trójmiasto odbija ]w prawo a my skręcamy w lewo.

Dla tych którzy na dziś mają dosyć możliwość zakwaterowania na nocleg. Do Dworku w Paraszynie, bo o nim mowa, jest niecały kilometr. Po przejechaniu enklawy należy odbić w lewo, w stronę widocznej pradoliny Łeby. Można też zjechać do Strzebielina (ok. 4 km, PKP,PKS, sklepy - po prostu cywilizacja!). Wśród malowniczych pagórków i wąwozów porośniętych starymi lasami pniemy się powoli w górę w stronę Jeleniej Góry 221 m n.p.m. - najwyższego wniesienia Nadleśnictwa Strzebielino. Jedziemy obok czerwonego a dalej również żółtego szlaku pieszego. Szlak rowerowy omija wierzchołek Jeleniej Góry. My jednak namawiamy was do wejścia. Panorama z wieży widokowej wynagrodzi trudy wspinaczki a nogi odpoczną trochę od pedałowania. Żeby dotrzeć na wierzchołek należy skręcić w lewo zgodnie ze znakami czerwonymi (24,0 km). Podejście zajmie 5-10 minut. Jedziemy dalej wzdłuż rezerwatu "Paraszyńskie Wąwozy". Jego granicę wyznaczają zielone opaski na drzewach. Ponownie pojawiają się znaki czerwonego szlaku (24,2 km) i tu skręcamy w prawo. Uwaga!!! Jest to odcinek specjalny! Zjazd jest bardzo stromy - stanowczo doradzamy prowadzenie roweru na najtrudniejszym odcinku!!! Po prawej stronie mijamy drewnianą wiatę turystyczną (25,2 km). Po uprzednim uzgodnieniu z Leśniczym Leśnictwa Paraszynek ( tel.: 0-58-678-97-15 lub 500-181-512) istnieje możliwość spędzenia czasu przy ogniu w kominku lub ognisku.

Nieco dalej mijamy leśniczówkę (24,5 km). Nasz szlak skręca w lewo i skrajem lasu z rozległym widokiem na pradolinę Łeby jedziemy w stronę wsi Bożepole Wielkie. Na drodze gruntowej skręcamy w prawo i docieramy do przejazdu kolejowego z którym krzyżuje się znana nam już bardzo ruchliwa szosa Gdańsk - Szczecin (27,8 km). Przejeżdżamy prosto. W tym miejscu zalecamy szczególną ostrożność! Jest to bardzo niebezpieczne miejsce! W Bożympolu znajduje się stacja kolejowa oraz szereg sklepów. Jedziemy dalej prosto do wsi Chmieleniec. Tu kończy się asfalt (30,2 km) i choć jedziemy dalej drogą gruntową nie zapominajmy, że jest ona drogą publiczną. Przed nami kilka kilometrów sielankowej wręcz jazdy północnym skrajem pradoliny Łeby. Po drodze mijamy leśniczówkę i zabudowania wsi Świetlino. Ponownie docieramy do drogi asfaltowej (36,6 km), która doprowadzi nas do końca wycieczki. Jedziemy prosto a na skrzyżowaniu odbijamy w lewo (37,7 km). Już tylko 0,5 km dzieli nas od zakończenia tej przygody - po prawej widać imponujący budynek gimnazjum i koniec szlaku.

Miejsca noclegowe

23,7 km - Dworek w Paraszynie - pokoje 2-osobowe, ok. 160 zł za pokój, restauracja, tel. (0-58) 676-25-16, www.dworek-paraszyno.iq.pl

28,8 km - Leśne Schronisko "Łowców Przygód" w Porzeczu - pokoje wieloosobowe, własny śpiwór i prowiant, możliwość skorzystania z kuchni turystycznej, 10 zł od osoby, tel. (0-58) 676-26-04, www.porzecze.com.pl

38,5 km - Motel "Czardasz" - pokoje 2-osobowe, 60-80 zł za pokój, restauracja, tel. (0-58) 678-20-40

39,4 km - Zielona Szkoła Podstawowa w Barłominie - nocleg na podłodze w klasach lub na sali gimnastycznej. Własne śpiwory, karimaty i wyżywienie, konieczne wcześniejsze uzgodnienie noclegu, 6 zł od osoby, tel. (0-58) 678-20-95 oraz (0-58) 678-27-88, e-mail: spbarlomino@op.pl

Gimnazjum im. A. Loreta w Łęczycach, ul. Topolowa 1, nocleg na podłodze w klasach lub na sali gimnastycznej. Własny śpiwór i wyżywienie, konieczne wcześniejsze uzgodnienie noclegu, 6 zł. od osoby, tel. (0-58) 678-91-17 lub (0-58) 678-07-20, e-mail: gimnazjum_leczyce@wp.pl

Kontakty do nadleśnictw:

Nadleśnictwo Strzebielino z/s w Luzinie
ul. Ofiar Stuthoffu 43
84-242 Luzino
Tel. (0-58) 678-20-77,78
www.strzebielino.gdansk.lasy.gov.pl
e-mail: strzebielino@gdansk.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Lębork
ul. 1 Armii Wojska Polskiego 32
84-300 Lębork
www.lebork.gdansk.lasy.gov.pl
e-mail: lebork@gdansk.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Gdańsk z/s w Gdyni
ul. Morska 200
81-006 Gdynia
www.gdansk.gdansk.lasy.gov.pl
e-mail: gdansk@gdansk.lasy.gov.pl
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech